Evde Maske Yapımı

Evde Maske Yapımı

Evde maske yapımı karantina günlerinde en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yerini almıştır. Maske kullanımının zorunlu olduğu koronavirüs salgını süresince yeterli maske temininin yapılamadığı açıktır. Bu sebeple farklı yöntemler ile maske temini nasıl olur merak konusu olmuştur.

Koronavirüs karantinası öncesinde tedbir amaçlı maske alımları yapıldı. Süreç ilerledikçe virüs yaygın hale geldikçe maske fiyatları da tavan yaptı. Daha sonra maske satışlarının kontrol edilmesi ve devletin olaya el koyması ile kişilere belirli sayıda ücretsiz maske dağıtımı yapıldı. Ancak bu ücretsiz maskeler de sınırlı sayıda olduğu için yeterli gelmedi. Hal böyle olunca iş başa düştü ve herkes evinde kendi maskesini üreterek koruma sağlamaya başladı. İşte bu süreçte en çok merak edilen evde maske yapımı oldu.

Peki evde maske nasıl yapılır? Maske yapımı zor mudur?  Evde maske yapmak için hangi malzemeler gereklidir? gelin hep birlikte bu soruların cevabını verelim:

Evde Maske Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Evde kullanılmayan 1 adet şal ya da tişört
  • Lastik
  • Makas

Evde Maske Yapımı Adımları

Evde maske yapımı için malzemeleri bir araya getirdiyseniz başlayalım. Aslında işlem oldukça basit. Kullanmadığınız tişört ya da şalı ayrı şekillerde maske haline getirmeniz mümkün.

Öncelikle şaldan başlayalım. Şalınızı ikiye katlayın sonrasında ise yatak halde olacak şekilde dörde katlayın. Bu katların arasına kulağınıza erecek kadar lastik geçirin. Şalınızın uçta kalan kısımlarını içe sokun. Şal ile yapılmış maskeniz hazır.

Eğer elinizde kullanılmayan bir tişört varsa bu durumda işlem daha da basit. İlk olarak tişörtün geniş kısmından bir dikdörtgen kesin ve sonrasında ikiye katlayın. Karşılıklı gelen iki kenara kesik atın ve bu kesiklerden lastikleri geçirin. Tabi burada yüzünüze uygun ölçüyü yakalamak önemli. İsterseniz hafif ağzınıza yaklaştırıp ortalama lastik boyunu ve kesilmesi gereken kumaş boyunu da ayarlayabilirsiniz.

Son olarak tişörtün karşılıklı kalan uçlarını birbirine bağlayın ve düğümleyin. Bu şekilde en basit hali ile evde maske yapımı işleminiz tamamlanacaktır. Sadece evinizde kullanmadığınız malzemeler ile maske yapmak aslında çok kolay.

Başa dön