Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda saç kaybı yaşanması estetik olarak sorunlara yol açmaktadır. Kadınların estetik kaygılarına sebep oluşturacak seviye de saç dökülmesi sorunu ise beraberinde psikolojik açıdan çöküntü oluşturur. Kadınlar da görülen saç dökülmeleri kadın tip saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi olarak iki ayrı pencereden izlenmektedir. Peki, Kadınlarda saç dökülmesi sebepleri nelerdir? Kadınlarda saç ekimi yapılır mı? Kadınlarda saç ekimi fiyatı nedir?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda görülen kadın tipi saç dökülmesi, genellikle strese ve hormonlara bağlı olarak gelişmekte ve saç yüzeyinin tamamına yayılan saç kayıpları şeklinde oluşmaktadır. Özellikle hamilelik ve menopoz dönemlerinde ki hormon değişimleri kadın tipi saç dökülmesinin sebepleri arasında yer alır.

Kadınlarda görülen erkek tip saç dökülmesi ise, genetik faktörlere, hormonal ya da saçkıran gibi hastalıklara bağlı olarak saç yüzeyinin belirli bir kısmında saç kaybı olarak gözlemlenmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda çok sık rastlanan bir olgu olmasa da yarattığı estetik kaygı sebebi ile saç ekimi ya da saç protezi ile bu kayıplar giderilebilmektedir.

Genel olarak kadınlarda saç dökülmesi sebepleri nelerdir sorusunu yanıtlamak gerekirse;

  • Aşırı stres ve üzüntü
  • Saç derisinde oluşan cilt rahatsızlıkları
  • Hamilelik nedeni ile mineral kayıpları
  • Menapoz dönemindeki hormon değişimleri
  • Tiroid kaynaklı rahatsızlıklar
  • Sağlıksız beslenmeye bağlı vitamin ve mineral yetersizliği
  • Saç üzerinde çok fazla kimyasal işlem ya da ısı uygulamalarının yapılması
  • Yanlık saç kozmetiği kullanımı
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılır mı?

Kadınlarda saç ekimi uygulamaları erkek tipi saç dökülmesi olması halinde önerilmektedir. Kadın Tipi Dökülmelerde Neden Saç Ekimi Önerilmez? Sorusunu cevaplamak gerekirse kadın tipi saç dökülmesinde bölgesel saç kaybı olmayıp genele yayılan kayıplar söz konusu olmaktadır. Buna bağlı olarak donör saç alımı ve saç ekimi işlemi zor ve verimsiz olmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesinin sebebi belirlenerek tedavi edilmesi en sık tercih edilen uygulamadır.

Kadında erkek tipi saç dökülmesi olarak ifade edilen bölgesel bir saç dökülmesi mevcut ve o bölgede saç oluşumu durmuş ise kadınlarda saç ekimi yapılabilmektedir. Kayıp bölgesel olacağı için saç ekiminin gerçekleştirilmesi ve olumlu sonuç alınma olasılığı yüksektir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi dışında alın çizgisinde açılma ya da yanık, yara gibi sebeplerle bölgesel saç kaybı oluşmuş ise kadınlarda saç ekimi uygulaması yapılabilmektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Kararını Kim Vermelidir?

Kadınlarda saç kaybı sorunu mevcut olup bu sorun genel olarak yaşamını olumsuz etkiliyor ve estetik kaygılara sebep oluyorsa ya da kadında saç kaybı bölgesel olarak gelişmiş ise saç ekim merkezi ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Saç ekim merkezi doktoru tarafından saç dökülme sebeplerinin belirlenmesi ve saç analizi yapılması saç ekimi kararı verilmesinde oldukça önemlidir.

Yapılan saç analizleri ve doktor görüşü ile birlikte saç kaybının geçici ya da kalıcı olduğu belirlenmekte ve saç ekimi yapılabilmesi uygun ise hasta ve doktor tarafından saç ekimi kararı alınmaktadır. Kadın tipi saç dökülmesi saçın geneline yayılan bir sorun olması ve bu sorunun genel olarak geçici bir süreci kapsadığı düşünülecek olursa kadın tipi saç dökülmelerinde saç ekimi işlemi yapmak tercih edilmemektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi merkezi tarafından yapılan saç analizleri sonrasında saç ekimi kararı alındı ise öncelikli olarak saç ekimi yapılacak bölge belirlenir. Donör saç alımı için kadınlarda ensede bulunan güçlü saç kökleri daha fazla tercih edilmektedir. Buradan alınan donör saç kökleri ekim yapılacak olan alana uygulanarak başarılı sonuçların elde edilmesi sağlanabilmektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Fiyatı Nedir?

Saç ekimi fiyatları uygulamayı gerçekleştirecek saç ekimi merkezi kriterlerine göre değişiklik gösterse de saç ekimi fiyatı belirlemesinde ana etmen saç ekimi yapılacak olan alanın genişliğidir. Saç ekimi yapılacak olan alan ne kadar geniş ise o kadar çok saç kökü nakli yapılması gerekmektedir. Kadınlarda görülen saç dökülmesinde bölgesel kayıplar erkeklerdekine göre çok daha az olmaktadır. Bu nedenle de saç ekimi fiyatları oldukça ekonomik olabilmektedir.

Saç ekimi fiyatları her ne kadar hastaneden hastaneye değişim gösteriyorsa da elbette ki uygulamada ortalama bir fiyatın olması söz konusudur. Kadınlarda saç ekimi fiyatı araştırmalarımızda küçük alanlarda yapılan uygulamalar için ortalama olarak 1.500 TL ile 2.000 TL fiyatlarda kadınlara saç ekimi yapıldığını söyleyebiliriz.

Başa dön