Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kara Listeye Kredi

Kimi zaman ekonomik sıkıntıya düşerek ödeme düzeni bozulur ve mevcut kredi kartı ya da bireysel kredi taksitleri ödenemez hale gelir. Bankalar da zamanında ödenmeyen ve 90 günü aşan kredi borçları için yasal takip işlemi başlatırlar. Bir kişi hakkında yasal takip işlemi başlatılması ile birlikte kara listede ismi yer almaktadır. Peki, Kara listede olanlar kredi çekebilir mi? Kara listede olanlar nasıl kredi çekebilir?

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Borçlarınız nedeniyle hakkınızda yasal takip işlemi başlatıldıysa kredi notu puanınız düşecek ve isminiz kara listede yer alacaktır. Kısa sürelide olsa yasal takip işlemine maruz kalmış iseniz bankanız ile görüşerek kara liste sorgulama işlemi talep edebilirsiniz. İsminiz kara listede yer almıyor olsa da kredi notu puanınız düşmüş olacağından yine de kredi kullanmanız oldukça zor olacaktır.

Ancak pek çok banka kara listede olanlara ya da sık kullanılan diğer bir ifade ile kırmızı kalem yiyenlere kredi imkanı sunmaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi ismi altında sunulan bu kredi için oldukça katı koşullar bulunmaktadır. Peki, kara listede olanlara kredi veren bankalar hangi koşulları arıyor?

  • Kara listede olanlara kredi verilebilmesi için öncelikli olarak başvuru yapan kişinin düzenli bir geliri olması gerekmektedir. Banka, kara listede olup bordrolu maaşı olmayan bir kişiye kredi vermek istemeyecektir.
  • Banka tarafından borcun güvenceye alınabilmesi için kefil ve ipotek gibi teminatlar talep edilmektedir.

Aylık düzenli bir gelire sahipseniz ve bankaya teminat sunabiliyorsanız kredi notu düşük ya da kara listede olanlara kolay kredi veren bankalar arasından birine başvuru yaparak kredi kullanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kredinizi düzenli ödeyerek kara listeden çıkabilir ve kredi notu puanınızı yükseltebilirsiniz.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Dönem dönem ekonomik sebeplerden dolayı, özellikle de kontrolsüz harcamalar yapılmışsa kredi kartı ya da bireysel kredi borcu nedeni ile kişi yasal takibe alınmaktadır. Yasal takibe alınan kişiler kara listeye girmekte ve bankalar tarafından kolay kredi almaları imkansızlaşmaktadır. Ancak bazı bankalar ipotek ve kefil karşılığında kara listede olan kişilere kredi imkanı sunmaktadır. Peki, Kara listede olanlar nasıl kredi çekebilir?

Kara liste sorgulaması neticesinde kara listede olduğunuzu öğrendiyseniz hemen karamsarlığa kapılmayın. Pek çok banka kara listede olanlara kredi vermektedir. İşte sizler için hazırladığımız kara listede olanlara kredi veren bankalar listemiz.

  • Kredi notunuz düşük ya da kara listede iseniz Aktif bank tarafından 30 Bin TL’ye kadar kredi verilmektedir.
  • Garanti bankası tarafından sunulan ipotekli ihtiyaç kredisi ürünü ile kara listede olanlara kredi verilebilmektedir.
  • Finansbank da ipotek karşılığı kara listede olanlara kredi veren bankalar arasındadır.
  • Kara listede olanlara kolay kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda olan Odeabank ile ipotek ya da kefil teminatı ile kredi kullanılabilmektedir.
  • Akbank, İş Bankası, Vakıfbank da kara listede olanlara kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Elbette ki bordrolu çalışan olunması ve teminat verilmesi halinde bu krediler kullandırılabilmektedir.
Başa dön