Kürtaj Fiyatları ve Kürtaj Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj Fiyatları

Gerek isteğe bağlı gerekse de çeşitli sağlık problemi nedeni ile kürtaj yapılması gerekebilmektedir. Gebelik dışında gerçekleştirilen kürtaj işlemi çoğunlukla rahim içinde patolojik materyal alınması sebebi ile uygulanmaktadır. Gebelik sebebi ile yapılacak olan kürtaj işlemi ise bazı şartlara ve yasal düzenlemelere göre uygulanmaktadır. Peki, kürtaj fiyatları ne kadar? Kürtaj öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Kürtaj Fiyatları

Gebeliğin sonlandırılması ya da halk dilinde çocuk aldırma olarak yapılan kürtaj işleminde gebeliğin haftasına ve yapılacak olan işlemlere göre kürtaj fiyatları değişkenlik göstermektedir. Pek çok özel hastanenin SGK anlaşması bulunduğu ve kürtaj işlemi SGK kapsamı ödendiği için bir miktar daha uygun kürtaj fiyatları elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Kürtaj işlemi ciddi bir operasyondur ve riskleri vardır. Anestezi ile uygulanan kürtaj işleminin hastane ya da klinik ortamında yapılması gereklidir. Çok düşük kürtaj fiyatları sunan ancak bu operasyonu gerçekleştirmeye yetkin olmayan kurumlara karşı dikkat olmakta fayda vardır.

Kürtaj Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan kürtaj başvuruları çeşitli konularda değerlendirmeye alınmaktadır. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak ultrason muayenesi ve kan tahlilleri sonrasın kürtaj yapılabilirliği doktor tarafından hastaya bildirilmektedir. Peki, Kürtaj öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Gebelik Haftası
Kürtaj işleminin yapılabilmesi için öncelikli olarak gebelik hastasının tespiti önemlidir. Çünkü yasalar 10 hafta üstü hamileliklerde kürtaj yapılmasına izin vermemektedir. Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Sorusunu yanıtlamak gerekirse son adet tarihinden itibaren geçen süre gebelik haftası olarak adlandırılmaktadır. 10 hafta ve altı hamileliklerin sonlandırılmasında yasal olarak bir engel bulunmamaktadır.

10 hafta üstü gebeliklerde kürtaj kararı ancak gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlememesi veya bebekte genetik kusurlar olması halinde verilmektedir. Yapılacak olan tetkikler sonrasında bu kararı ise 3 uzman doktorun oluşturduğu heyet vermektedir.

Kürtaj İçin Gerekli Olan İzinler
Kürtaj işlemi yapılacak olan kadının 18 yaşın üstünde bekar biri olması halinde tek başına bu kararı alabilmektedir ancak evli olması halinde eşininde rızası istenmektedir. Kişinin 18 yaşın altında olması halinde ise ebeveynlerinden birinin rızası yeterli olacaktır.

Kürtaj İşleminde Anestezi Seçimi
Kürtaj işlemi sırasında uygulanacak olan anestezi yönteminin doğru belirlenmesi gerekmektedir. Lokal anestezi ile kürtaj işleminde rahimin iki kenarına iğne yapılarak bölge uyuşturulmaktadır ancak kürtaj işleminin yapılması sırasında kişi acı hissedebilir. Kürtaj işlemi pek çok kişi için travmatik bir operasyon olması nedeni ile çoğunlukla genel anestezi yöntemi tercih edilmektedir. 20 Dakika süren kürtaj operasyonu sırasında kişi hiçbir şekilde acı hissetmemektedir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çocuk aldırma işleminden sonra hastanın dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Ufakta olsa enfeksiyona açık bir operasyon olması nedeni ile bu konularda azami özenin gösterilmesi ve doktorun uyarılarına uyulması çok önemlidir.
Kürtaj sonrası 3-4 haftalık süreçte hastanın iyileşebilmesi ve enfeksiyon kapmaması için denize ya da havuza girilmemesi gerekmektedir. Aynı şekilde küvette yatarak değil de ayakta duş yapılması tavsiye edilmektedir. Gebe kalma ihtimalinin olması ve henüz hastanın iyileşme sürecinin devam etmesi nedeni ile kürtajdan sonra 3-4 hafta cinsel ilişkiye izin verilmemektedir.

Başa dön