Kürtaj Nedir, Kürtaj Nasıl Yapılır, Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj

Kürtaj, küreme ile küretaj ifadelerinden gelmektedir ve kısaca rahim içerisinde yerleşmiş gebelik kesesi, patolojik ürün gibi materyallerin çıkartılması işlemidir. En sık olarak başlamış olan bir gebeliğin sonlandırılmasında kullanılan kürtaj işlemi çoğunlukla lokal anestezi altında ve hastane ortamında gerçekleştirilen işlemdir. Peki, Neden Kürtaj yapılmalıdır? Kürtaj nasıl yapılır ve nerede yapılmalıdır? Kürtaj hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili tüm sorular yazımızda yer almaktadır.

Neden Kürtaj Yapılmalıdır?

Kürtaj denildiğinde ilk akla gelen bebek aldırma olsa da çok değişik sebepler ile kürtaj işlemi yapılmasına karar verilebilmektedir. Öncelikli olarak çeşitli rahim içi rahatsızlıklarında patoloji amaçlı parça alınması ya da kitle çıkartılması içinde kürtaj işlemi yapılmaktadır. Bunlar haricinde boş gebelik oluşması, düşük sonrası, gebeliğin sağlıklı gitmemesi halinde ve kişinin isteğine bağlı olarak kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kürtaj Yasal mı ve Yaş Sınırı Var mı?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında uygulanacak olab kürtaj işlemi yasal bir işlem olup elbette ki yaş sınırı bulunmaktadır.

  • Evli bir kadın kürtaj işlemine tek başına karar verememektedir. Kürtaj işleminin yapılabilmesi için eşinin rızası mutlaka aranmaktadır.
  • 18 Yaşından büyük bekar bir kadın ise tek başına kürtaj kararı verebilmektedir. Bebeğin babasından ya da ebeveynlerinden bir rıza alınmasına gerek bulunmamaktadır.
  • 18 Yaşından küçük kişilerin kürtaj işleminde ise kesinlikle ebeveynlerin onayı aranmaktadır.

Kürtaj Yapılabilmesi İçin Gerekli Olan Koşullar

10 hafta ve altı gebeliklerde kürtaj işlemi ile gebeliğin sonlandırılma işlemi yapılabilmektedir. Gebelik süresi 10. Haftayı geçen durumlarda kürtaj kararı gebe kişi tarafından verilememektedir. Yapılan çeşitli testler neticesinde bebeğin gelişiminde anomaliler olması durumunda 3 uzman doktor tarafından rapor oluşturulması halinde kürtaj işlemi yapılabilmektedir. Bunun dışında cinsel istismar nedeni ile oluşan ve geç fark edilen gebeliklerin sonlandırılmasında ise mahkeme kararı aranmaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır Ve Nerede Yapılmalıdır?

Kürtaj işlemi cerrahi bir operasyondur ve özel klinikler ile hastaneler tarafından yapılması gerekmektedir. Kürtaj işlemi sırasında lokal anestezi yapılabildiği gibi en sık uygulananı genel anestezi olmaktadır. Yaklaşık 20 ile 30 dakika süren kürtaj işleminde vakum aspirasyon yöntemi kullanıldığı için risk de acıda oldukça azdır.

Pek çok kişi kürtaj işlemi yaptırdığının bilinmesini istememektedir ve Kürtaj olduğumu kimler bilir? sorusu ise kadın doğum uzmanlarının en sık karşılaştığı sorulardan biri olmaktadır. Kürtaj işlemi hasta doktor gizliliği kapsamındadır ve kürtaj yapılan kişi ile varsa rıza verenler haricinde kimsenin bilmesi mümkün değildir. Kürtaj işleminin yapıldığı doktor muayenesi ile de anlaşılamamaktadır.

Düşük Sonrası Kürtaj Gerekli mi?

Düşük işlemi iste kendiliğinden gelişsin isterse de düşük hapı ya da düşük iğnesi kullanılarak gerçekleşsin yapılacak olan jinekolojik muayene ile kürtaj işleminin gerekliliği belirlenmektedir. Düşük sırasında rahip içinde parça kalması ve dolayısı ile kanama oluşması kürtaj işleminin yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Doktor uygulamaları haricinde hamile bireylerin kendi kararları ile düşük hapı, düşük iğnesi ya da söktürü iğne olarak ifade edilen ve düşük gerçekleşmesine sebep olduğu iddia edilen ürünleri kullanması oldukça sakıncalıdır. Bu tarz düşük yapmaya sebebiyet verecek hap ya da iğne kullanımı sorasında kesinlikle bir kadın doğum uzmanı tarafından ultrason muayenesi yapılması tavsiye edilmektedir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken bir süreci de meydana getirmektedir. Kürtaj işlemi sonrasında aynen lohusa döneminde olduğu gibi 40 güne kadar kanama gelmesi mümkündür. Kanamanın 40. Gün sonrasında devam ediyor olması halinde ise mutlaka bu durum kadın doğum uzmanına bildirilmelidir.

Kürtaj işlemi sonrasında doktorlar 2-3 haftalık süreç için bazı kısıtlamalar getirmektedir. Bu süreçte enfeksiyon oluşma ihtimali nedeniyle kesinlikle denize ya da havuza girilmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca kürtaj sonrası cinsel ilişki de kesinlikle yasaktır. Kürtaj sonrasında doktorun belirlediği jinekolojik muayeneye gidilmesi ve kürtaj işleminin başarılı olup olmadığının kontrol edilmesi çok önemlidir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

Kürtaj fiyatları belirlemesinde pek çok etmen ön plana çıkmaktadır. Özel muayene ve kliniklerde uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilecek olan kürtaj işleminde uygulanan kürtaj fiyatı çok daha yüksek olabilmektedir. Özel hastanelerde yapılan kürtaj işlemlerinde hastanenin SGK ile anlaşması bulunuyorsa kısmi olarak kürtaj ücretini SGK karşılamaktadır. Kürtaj hastası ve kürtaj sırasında uygulanacak anestezi yöntemi kürtaj fiyatı için belirleyici olmaktadır.,

Başa dön