Ofis Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ofis Kiralama

Ofis kiralarken detaylarane kadar dikkat edilir ise çalışma performans ve kazancı artar diye düşündünüz mü hiç? Bir işyeri açısından birçok etken işin verimini arttırma konusunda ön plandadır. Peki ofis kiralama için hangi özellikler etkileyici olmaktadır?

İş yerinizi konumlandıracağınız yer, aynı zamanda işinize geleceğe yönelik yapacağınız ilk yatırımdır. Bunun en önemli sebebi bir işyerinin fiziki koşullarının her konuda işe ve çalışana etki etmesidir. O halde iş yeri konumu iş verimi arttırmak konusunda önemsenmeli midir? Cevap; evet önemsenmelidir. Peki bu konuda işyeri sahiplerinin alması gereken önemli notlar nelerdir?

Ofis Kiralarken Dış Görünüme Dikkat Edin

Ofis kiralarken nelere dikkat edilir noktasında belirleyici arasında öncelikle dış görünüm gelir. Bir ofis ilk izlenimi dış görüntüsü ile verir. Aslında akılda ilk kalıcı olan özelliği fiziki yapısı olacaktır. Bina dış görünüşünün duruşu, düzeni, tertibi gibi birçok husus iş yerinize ciddiyet katacaktır. Yani bulunduğu konum gereği ofisinize gelecek kişide etkili bir izlenim bırakmak istiyorsanız öncelikle ofisinizi kiralarken lokasyona çok dikkat etmelisiniz. Bulunduğu semt, çevre düzenlemesi, sosyal alanlara yakınlığı gibi özellikler sadece ofise gelenler için değil çalışanların da memnuniyeti açısından önemlidir.

Ofis Kiralarken İş Yeri Büyüklüğünü İleriye Dönük Hesaplayın

Ofis büyüklüğü özellikle çalışanlarınızın motivasyonu ve iş verimi açısından önemlidir. Rahat, kullanışlı ve ferah çalışma alanları gelen misafirlerin ya da müşterilerin de aynı şekilde büyük beğeni ile şirketinize yaklaşmasını sağlayacaktır. Yeni şirketler için de aslında kural aynıdır. Her zaman seçilen ofis ileriye dönük gelişim ve genişleme planları içerisinde tercih edilmelidir.

İş Yeri Erişilebilirliği Önemlidir

İş yeri erişilebilirliği yine çalışanları ve müşteriler açısından oldukça önemlidir. Kesinlikle ofis kiralarken konumunda kaynaklı kira ortalamasına ya da yüksek maliyetine aldanmayın. Erişilmesi zor yapılar her zaman taşıdığı olumsuz şartlar gereği daha uygun maliyetli olur. Bu başta cazip gelse de sonrasında işin rengi değişir. Çünkü gelen müşteri ve çalışanlarınız istedikleri zaman ofisten çıkıp yakın bir noktada çay içebilmeli. Günün yorgunluğunu yemek arasında dışarıda oturup atabilmeli. Bunun yanında araçları ile gelenler için alsa otopark sorunu yaşanmamalı. İşyerine ulaşım kolay olmalıdır. Merkezi konumda olması çalışanın günlük gitgelleri açısından ne kadar önemli ise müşteriye de konumu anlatmak bakımında merkezilik önemlidir.

Ofis Kiralarken Seçeceğiniz Ofisi Uzun Vadeye Uygun Seçin

Ofis kiralarken o anki şartlarınıza göre değil ileriye dönük plan ve hedeflerinize uygun seçim yapmalısınız. 1-2 yıl sonra iş hacminin büyümesi sonucu yer değiştirmek ekstra bir maliyet gerektirmektedir. İşte bu detayları düşünerek kiraladığınız ofisiniz uzun yıllar ihtiyacınızı görecektir. Uzun yıllar aynı adreste hizmet vermek tanınmış markalar açısından oldukça önemlidir.

Başa dön