Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Öncesi

Saç dökülmesi sorunu ile karşılaşıldığında akla gelen ilk çözüm saç ekimi olmaktadır. Saç ekimi işleminde her ne kadar cinsiyet ayrı mı olmasa da erkeklerde saç ekimi uygulamalarına daha sık rastlandığını söyleyebiliriz. Kadınlarda saç ekimi uygulamaları yapılabilmesi için saç dökülmesi sorunun erkek tipi saç dökülmesi yani bölgesel saç kaybı şeklinde oluşması gerekmektedir. Peki, Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç Ekimi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler konusuna geçmeden önce saç ekimi nedir? Sorusunu yanıtlamak daha doğru olacaktır. Saç ekimi, bölgesel olarak geri döndürülemeyen yoğun saç kayıpları oluşması halinde kişinin kendi saç köklerinin nakledilmesi sureti ile gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Saç ekimi sonrası kişinin 15 günlük iyileşme süreci bulunmaktadır ancak kişi operasyon sonrası 3 gün içerisinde normal yaşantısına devam edebilmektedir.

  • Erkek tipi saç dökülmesi için sıklıkla tercih edilen Saç ekimi öncesi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek istiyoruz.
  • Saç ekimi öncesi kişinin saç kaybı sorununun sebebi ve saç analizi sonuçları saç ekimi merkezi uzman doktor tarafından incelenerek işlemin tek seansta mı yoksa çoklu seanslarda mı gerçekleştirileceğine karar verilmesi gerekmektedir.
  • Saç ekimi merkezi seçimi yaparken uzman doktorun ve merkezi yeterliliği iyi araştırılmalı ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir saç merkezi olmasına dikkat edilmelidir.
  • Saç ekimi işleminin küçük çocuklara uygulanması sakıncalıdır ve saç ekimi işlemi için tercih edilen yaş aralığı 25 yaş ve üstüdür. Ancak erken başlayan ve geniş ölçekli saç kayıplarının olması halinde gerekli analizlerin yapılması sonrasında doktor gençlerde saç ekimi işlemini uygun görebilmektedir.
  • Saç ekimi işlemi yapılabilmesi için kişinin sağlıklı saç köklerinin olması gereklidir ve başka kişiler donör olarak kullanılamamaktadır. Her bireyin saç yapısı farklıdır ve saç ekimi işlemindeki amaç doğal bir saç gelişiminin sağlanmasıdır.
  • Saç ekimi seans sayısını belirleyen faktör ne kadar saç kaybı olduğu ve ne kadar saç kökü nakli yapılacağıdır. Tek bir saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yaklaşık 3 saat sürmektedir ve bu seans içerisinde yaklaşık 100 saç kökü nakli yapılmaktadır. Çok daha fazla saç ekimi yapılması gerekiyorsa hem doktorun verimli bir çalışma sergilemesi hem de hastanın iyileşme sürecinin zamana yayılması açısından birkaç seansta saç ekimi işlemi tamamlanabilir.
  • İlerleyen yaşlarda saç ekimi işleminin tekrarlanması gerekebilmektedir. Bu sonuç genelde saç dökülme sürecinin devam ettiği ve kişinin erken saç ekimi işlemi yaptırmakta ısrar etmesi nedeniyle gerçekleşmektedir. Şayet saç dökülme süreci devam ediyor ise saç ekim işlemi için bu sürecin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir.
  • Kadınlarda saç ekimi uygulamaları kadın tipi saç dökülme sorunlarından uygulanmamaktadır. Sadece erkek tipi saç dökülme sorunu var ise ve çeşitli tedavi yöntemleri ile bu süreç tedavi edilemiyor ise kadınlarda saç ekimi işlemi yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Saç ekimi işleminin tamamlanmasının ardından operasyon yapılan kişi 3 gün sonrasında gündelik yaşantısına geri dönebilmektedir. Ancak henüz saç ekimi yapılan bölgenin iyileşme süreci devam ettiği için kişiye saç ekimi yapıldığı belli olmaktadır. Saç ekimi yaptırdığının belli olmasını istemeyen kişiler 3 haftaya yakın sürecek bu dönemi istirahat ile geçirebilirler. O yüzden çalışan kişilerin izinlerini bu süreci dikkate alarak planlamaları gerekmektedir.

Uzman olmayan ya da yetkinliği bulunmayan saç ekimi merkezleri tarafından yapılan uygulamalarda kişilerin operasyon sonrası ortaya çıkan görüntüden memnun kalmamaları olasıdır. Özellikle gençlerde saç ekimi yapılması, yapılan işlemin saç çıkış yönü dikkate alınmadan yapılması halinde doğal olmayan bir görüntü oluşabilmektedir. Bu durumda saç ekimi işleminin yeniden yapılması gerekebilmektedir.

Saç ekimi işleminin erken yapılması halinde ilerleyen dönemlerde yeni saç kayıplarının meydana gelmesi saç ekimi işleminin yeniden yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle saç ekimi kararının yetkin bir saç ekimi merkezinde, tecrübeli uzman doktor kontrolünde ve doğru zamanda yapılması büyük önem kazanmaktadır.

Başa dön